Newsy

(aktualizacja) Nowy limit płatności zbliżeniowych jeszcze w tym roku. Bez PIN-u zapłacimy do kwoty 100 PLN

Zgodę ma już MasterCard jak i VISA

Aktualizacja 18 marca 2020:

No i doczekamy się szybszego podniesienia limitu. Organizacje Visa i MasterCard zgodziły się na przyspieszenie tego procesu. Ponoć ma to związek z szalejącym koronawirusem i ułatwieniem ludziom płatności w sklepach.
Visa jako start podaje datę 19 marca, MasterCard 20 marca 2020. Teraz pałeczka jest po stronie banków i operatorów terminali POS, którzy muszą „zadziałać” u siebie.

———————————–

Wyższy limit dla kart VISA

Prawdopodobnie od 17 lipca 2020 roku zwiększy się limit transakcji dla kart VISA. Oczywiście mam na myśli limit dotyczący transakcji zbliżeniowych i bez podawania kodu PIN.

Zgodę od Narodowego Banku Polskiego na podwyższenie limitu organizacje otrzymały już wcześniej – MasterCard w połowie 2018 oraz VISA na początku 2019 roku. Jednak dopiero w 2. połowie 2020 roku klienci doczekają się zmian. Od czasu uzyskania zgód trwały jednak negocjacje z bankami i dostawcami terminali płatniczych.

Limit płatności zbliżeniowych i bez podawania kodu PIN wzrośnie z 50zł do 100zł.

Trzy lata temu – w 2017 roku – po raz pierwszy średnia wartość transakcji zbliżeniowej przekroczyła kwotę 50 PLN. Była więc ponad trzykrotnie wyższa niż w 2010 roku.

A co z kartami MasterCard?

W tej chwili nie wiadomo jeszcze kiedy nastąpią zmiany dla karty MasterCard, ale spodziewam się że także w tym roku. MasterCard raczej długo nie będzie czekać i teraz będzie chciał w końcu podnieść limit. Podwyższony limit dla karty VISA może być powodem (przynajmniej dla części klientów) częstszego używania kart z logiem VISA, a tego zapewne MasterCard nie chce.

Możliwe też, iż MasterCard i VISA dogadają się i ustalą wspólny termin wprowadzenia zmian. Z pewnością ułatwi to życie klientom i zapobiegnie zamieszaniu podczas płatności.

A od kiedy zapłacimy z nowym limitem?

Raczej niestety nie od wspomnianego 17 lipca 2020. Dopiero wtedy mogą rozpocząć się działania wydawców kart i operatorów terminali płatniczych. Wychodzi na to, iż z nowym limitem zapłacimy gdzieś w ostatnim kwartale tego roku.

Ale PIN i tak będzie w użyciu

Zwiększony limit nie oznacza, iż musimy zapomnieć swój PIN. Na skutek wprowadzonej 14 września 2019 unijnej dyrektywy – PSD2 i tak co jakiś czas będziemy musieli wpisać swój PIN podczas płacenia.

I tak – w wypadku transakcji zbliżeniowych – klient musi podać kod
– albo po wykonaniu kilku płatności, gdy łączna suma nieautoryzowanych transakcji przekroczy kwotę 150 EURO (ok 640 PLN)
– albo po wykonaniu 5 transakcji bez podania PIN-u.

Po wpisaniu kodu PIN, licznik resetuje się.

P.S. Jak często musicie podawać PIN? W ogóle to pamiętacie go? :)

>> CHĘTNI NA ŁATWE 125 PLN BONUSU? SPRAWDŹCIE TĄ PROMOCJĘ!

Limity w innych państwach

Tak czy siak, limit transakcji bez PIN-u w Polsce jest jednym z najniższych na świecie!

We Włoszech czy Niemczech limit wynosi 25 euro, w Wielkiej Brytanii 30 funtów, Hiszpanie, Czesi czy Słowacy mają limit ustawiony na 20 euro.

Z kolei w Japonii mają największy limit – aż 20 000 jenów, czyli prawie 713 PLN! W Chinach jest to 1000 juanów (1000 CNY = ~561 PLN), a w USA 100 dolarów (100 USD = ~391 PLN).

Spójrzcie na mapki z serwisu Merchant Machine:

merchant-machine-limity-zblizeniowe-europa

merchant-machine-limity-zblizeniowe-swiat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*