Newsy

Już „niedługo” banknot o nominale 1000 zł!

Informacje!

Czyżbyśmy doczekali się nowego papierka?

Prezes NBP zapowiada banknot o nominale 1000 zł

Glapiński poinformował, że od lutego 2017 do końca 2020 r. NBP wprowadził do obiegu 46,5 mln banknotów 500-złotowych. Dodał, że pandemia sprzyjała temu, że banknoty o tym nominale były „bardzo akceptowane”.

Tylko od marca do grudnia ub.r. wprowadziliśmy do obiegu 20 mln banknotów o nominale 500-złotowym” – powiedział.

Jak wyjaśnił, dzięki temu było możliwe pokrycie zapotrzebowania banków na wypłaty dokonywane przez klientów. Glapiński wskazał jednak, że nie wszystkie banki zaakceptowały 500-setki. Jak mówił, nie wszystkim chciało się przestawić bankomaty. Dodał, że mowa też o bankach Skarbu Państwa. Szef NBP wskazał, że nominał 500-złotowy został wprowadzony, żeby był „narodowy zapas gotówki”.

Zapowiedział też, że pojawi się banknot o nominale 1000 zł. Prezes zapewnił jednocześnie, że nie zabraknie pieniędzy.

„Mamy ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłużymy wszystkich ludzi, którzy będą chcieli wypłacić z banku gotówkę” – wskazał. „NBP nie ma wszystkiego w nominałach 100 i 200-złotowych; dużą część zapasu gotówkowego NBP posiada w banknotach 500-złotowych” – zaznaczył Glapiński. (PAP)

Źródło informacji: PAP autorka: Longina Grzegórska-Szpyt lgs/ pad/

One Comment

  1. NBP zamiast skupiać się na kolejnych banknotach powinien zając się polisolokatami!!! Jak łatwo odzyskać pieniądze, skoro naliczane są takie wielkie opłaty za likwidację tego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*