Newsy

Meritum Bank wprowadza wysokie opłaty za kartę do konta. Rezygnujemy z banku?

Na początku marca opisywałem bardzo fajne i całkowicie darmowe Proste Konto Osobiste w Meritum Banku. Jednakże po przejęciu banku przez Alior wprowadzenie opłat i podwyżki były tylko kwestią czasu. Dzisiaj, 31 marca bank rozesłał emaile z informację o zmianach w taryfie opłat – zamiast darmoszki, będzie nawet do 14 PLN opłaty miesięcznie!

Karty do konta w Meritum Bank – nowe opłaty

Sam email od banku jest bardzo prosty; oczywiście bank nie podał wprost, iż nadchodzą podwyżki, ale niestety mało który bank tak robi…

meritum-zmiany-email

Skąd zmiany? Otóż Proste Konto Oszczędnościowe od 31 marca 2015 wypada z oferty banku. Dotychczas darmowa karta do tego konta – Visa Basic – doczeka się od 1 czerwca zmiany i wprowadzenia opłat za jej posiadanie. Wyniesie ona od 6 do 14 PLN miesięcznie – ZDZIERSTWO!

Nowe opłaty za kartę Visa Basic od 1 czerwca 2015:

  • opłata podstawowa w wysokości 6 PLN miesięcznie
  • opłata dodatkowa w wysokości 8 PLN miesięcznie

meritum-zmiany-karty1b

Pierwszej z nich – 6 PLN – nie będzie jak uniknąć. Z drugiej z nich – 8 PLN – będziemy zwolnieni jeśli spełnimy któryś z poniższych warunków:
– w danym miesiącu, innym niż miesiąc otwarcia rachunku, do którego wydana jest karta, na rachunku odnotowano wpływ z tytułu wynagrodzenia dokonany przez pracodawcę bądź wpływ z tytułu stypendium dokonany przez uczelnię wyższą bądź wpływ z tytułu renty lub emerytury dokonany przez ZUS; lub
– w danym miesiącu, innym niż miesiąc otwarcia rachunku, do którego wydana jest karta, na rachunku odnotowano jednorazowy wpływ z rachunku innego banku, lub z rachunków dla klientów firmowych prowadzonych w Banku na kwotę większą lub równą 2 000 zł lub większą lub równą 1 000 zł w przypadku gdy właściciel lub oboje współwłaściciele rachunku jest studentem/uczniem/słuchaczem i nie przekroczyli 24 roku życia; lub
– właściciel rachunku, do którego wydana jest karta nie ukończył 19 roku życia.

Nową taryfę opłat i prowizji znajdziecie tutaj.

Na pocieszenie: nowe KONTO Z GWARANCJĄ

Aby jednak nie stracić zbyt dużo klientów bank wprowadza nowe Konto z Gwarancją (więcej info). Meritum Bank na swojej stronie reklamuje to konto tak:

Za korzystanie z Konta z Gwarancją nie poniesiesz żadnych opłat, niezależnie od rodzaju wykonywanych operacji, ponieważ w Taryfie Opłat i Prowizji w każdej pozycji widnieje „0 zł”.

Co więcej, otrzymujesz gwarancję*, że Bank nie będzie naliczał żadnych opłat za prowadzenie rachunku oraz za wydanie i obsługę karty przez minimum 5 lat.

Oczywiście są gwiazdki… Na początek – do 31 października 2015 konto i karty będą bezwarunkowe darmowe:

brak opłat: • do końca października 2015 roku – brak opłat bez spełniania jakichkolwiek warunków

Po tym terminie – czyli od 1 listopada 2015 – aby nie płacić za konto musimy spełnić jeden z dwóch warunków:

  • na konto musi wpłynąć minimum 2500 PLN
  • musimy dokonać kartą transakcji bezgotówkowych na minimum 700 PLN

W przeciwnym wypadku zapłacimy 12 PLN prowizji.

Gwarancja 5-letnia oznacza, że Bank przez minimum 5 lat (od otwarcia/zamiany rachunku) nie będzie naliczał żadnych opłat za prowadzenie rachunku, za wydanie i obsługę karty. Gwarancja dotyczy Klientów spełniających warunek podany w przypisie:

Gwarancja dotyczy Klientów otrzymujących na rachunek Konto z Gwarancją jednorazowy wpływ na kwotę min. 2 500 zł/mies. z innego banku lub z rachunku bieżącego (firmowego) prowadzonego w Banku, lub na rachunku których zostaną rozliczone transakcje bezgotówkowe wykonane kartą na kwotę min. 700 zł/mies. W miesiącu, w którym żaden z powyższych warunków nie zostanie spełniony, Bank pobierze opłatę za prowadzenie rachunku w wysokości 12 zł oraz będzie mógł naliczać opłaty za obsługę zadłużenia na rachunku. Bank gwarantuje niezmienność wysokości opłat dla Klientów spełniających którykolwiek z powyższych warunków przez okres 5 lat od zawarcia/zamiany umowy rachunku.

W skrócie – przez 5 lat gwarantowane 0 PLN za:

  • Wydanie i użytkowanie karty do konta
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie [nowość!]
  • krajowe przelewy internetowe
  • krajowe przelewy natychmiastowe [nowość!]
  • przelewy w placówkach Banku [nowość!]

CO ZROBIĆ? – trzy opcje

Macie trzy opcje.

1) Zmienić konto na „Konto z Gwarancją”. Na szczęście od 1 kwietnia można to zrobić prosto i przyjemnie w bankowości internetowej:
– zaloguj się do bankowości internetowej
– w sekcji „Wnioski dyspozycje” wybierz „Dyspozycję zamiany rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego na Konto z Gwarancją”
– zmiana dotychczasowego konta na Konto z Gwarancją jest bezpłatna.

2) Zrezygnować z karty debetowej do konta. Gdyż samo konto dalej pozostanie darmowe.

3) Zamknąć konto w Meritum Bank. Niestety nie można już tego zrobić w bankowości internetowej. W celu zamknięcia konta, musimy wysłać wniosek do banku (najlepiej poleconym z potwierdzeniem odbioru) albo odwiedzić jedną z placówek partnerskich banku.

INNE KONTA – trzy opcje

Jeśli wybraliście opcję numer 3 – zamknięcie konta i zastanawiacie się gdzie przenieść środki do mam coś dla Was :) Polecam trzy inne konta z których możecie skorzystać.

1) Wymarzone Konto z premią do 65 PLN od Raiffeisen Banku >> WIĘCEJ INFO O PROMOCJI
2) Darmowe konto z kartą w T-Mobile Usługi Bankowe >> WIĘCEJ INFO O PROMOCJI
3) Darmowe konto z kartą w Banku Smart >> >> WIĘCEJ INFO O PROMOCJI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*